تاییدیه‌ها

تاکنون تحقیقات گسترده‌ای، هم در ایران و هم در خارج از ایرن، پیرامون باکتری استفاده شده در لاکتیویا و اثربخشی آن بر تنظیم گوارش به‌صورت طبیعی صورت گرفته است. نتایج مثبت این تحقیقات موجب شده که مؤسسات، متخصصان و صاحب‏نظران کلیدی در حوزه‏های مختلف پزشکی ازجمله تغذیه، داخلی و گوارش این محصول را مورد تأیید قرار دهند. انجمن تغذیه ایران، به عنوان معتبرترین و قابل‌اعتمادترین انجمن غذایی ایران، با بررسی اسناد و مدارک مرتبط با اثربخشی ماست نوشیدنی لاکتیویا در بهبود گوارش به‌صورت طبیعی و با انجام برخی آزمایش‏های موردنیاز، سودمندی این محصول را تأیید کرده است و مصرف این محصول را توصیه می‌کند.

بیفیدو باکترهای آنيماليس لاکتیس ® BB-12 گونه‏ای از پروبیوتیک‏ها و باکتری های سودمند

بیفیدو باکتر‏ها، گونه‏ای از باکتری‏های تولید‏کننده اسید لاکتیک، گرم مثبت، فاقد اسپور، غیر متحرک و بی هوازی هستند که نخستین بار در سال ۱۸۹۹ از مدفوع یک نوزاد کشف و جداسازی شده است. این‌گونه باکتری‏ها از ترکیبات رایج میکروبیوتای بومی در دستگاه گوارش انسان پدید آمده و بیفیدو باکتر ®BB-12 یک باکتری کاتالاز منفی و میله‏ای شکل از این خانواده است.

در سال ۱۹۸۳ این باکتری به بانک کشت سلولی کریس هنسن (Chr.Hansen) سپرده شد. طی سال‏های گذشته بر اساس فنون طبقه‏بندی مولکولی، تغییراتی در طبقه‌بندی باکتری ®BB-12 به وجود آمده است. در ابتدا این باکتری را متعلق به بيفيدوباكتريوم آنيماليس می دانستند؛ اما بعدها آن را در گونه‏های جدید بیفیدو باکتر‏های لاکتیس دسته‌بندی کردند؛ بنابراین امروزه باکتری ®BB-12 به‌عنوان زیرگونه لاکتیس در بيفيدوباكتريوم آنيماليس طبقه‏بندی می‏شود.

ریشه ®BB-12
®BB-12 سویه‏ای است که توسط مؤسسه کریس هنسن به‌طور ویژه برای تولید محصولات لبنی پروبیوتیک انتخاب شد. اکنون در سراسر دنیا، ®BB-12 در شیر خشک نوزاد، مکمل‏های غذایی و محصولات لبنی تخمیر شده استفاده می‏شود. ®BB-12 علاوه بر این‌که در محصولات غذایی پایداری خوبی دارد، از قابلیت فعالیت تخمیری سریع، پایداری مناسب و تحمل‏پذیری در برابر صفرا و اسید برخوردار است.
کاربرد ®BB-12 در محصولات غذایی نه‌تنها هیچ گونه اثر ناخوشایندی بر طعم، ظاهر یا احساس ایجادشده در دهان باقی نمی‌گذارد، بلکه قادر است تا پیش از انقضای زمان مصرف محصول نیز در مواد غذایی پروبیوتیک زنده و پایدار باقی بماند.

مرجع یافته‌ها و پژوهش‌های علمی

«راحتی گوارش»، توانایی سیستم گوارش در ارائه‌ یک عملکرد درست و پشتوانه‌ای برای یک زندگی راحت و سالم است. از شایع‌ترین شکایت‌ها در رابطه با عدم راحتی گوارش می‌توان به درد شکم و یبوست اشاره کرد. راحتی گوارش نقش مهمی در کیفیت زندگی دارد و بهبود آن شامل تنظیم زمان انتقال در مسیر دستگاه گوارش و آرام کردن دردها و بیماری‌های مربوط به گوارش است. فایلی که اینجا قابل دانلود است، به‌صورت تخصصی به مطالعات انجام شده درباره تاثیر پروبیوتیک‌ها و باکتری ®BB-12 بر دستگاه گوارش و تنظیم فعالیت آن می‌پردازد.

دانلود PDF

سوالات متداول تخصصی

 • لاکتیویا چیست؟
  لاکتیویا یک نوشیدنی لبنی از شرکت کاله است که حاوی پروبیوتیک بیفیدوباکتر آنیمالیس لاکتیس یا ®BB-12 است. هر بطری از ماست نوشیدنی لاکتیویا حاوی میلیاردها باکتری ®BB-12 است که می‏تواند طی فرآیند گوارش به تعداد کافی در روده زنده بماند و فعالانه به تنظیم عملکرد دستگاه گوارش به صورت طبیعی کمک کند. مصرف لاکتیویا به عنوان نخستین و تنها محصول لبنی حاوی®BB-12 در ایران، توسط انجمن تغذیه ایران توصیه شده است.
 • BB-12® چیست؟
  ®BB-12 یا لاکتیگوار® نام پروبیوتیک به کار رفته در ماست نوشیدنی لاکتیویا است. در اصل ®BB-12 نام تجاری بیفیدو باکتر‏ آنیمالیس، زیرگونه لاکتیس است که به اختصار®BB-12 نامیده شده است. این باکتری در ایران به عنوان لاکتیگوار® ثبت شده و با این نام شناخته می‏شود.
 • لاکتیگوار® چیست؟
  لاکتیگوار® نامی است که شرکت کاله به طور انحصاری به باکتری ®BB-12 اختصاص داده است. مصرف‏کنندگان، این باکتری را با نام لاکتیگوار® می‏شناسند و ماست نوشیدنی لاکتیویا تنها محصول خوراکی حاوی لاکتیگوار® در ایران است.
 • آیا اثرات مثبت لاکتیگوار بر بدن انسان به اثبات رسیده است؟
  بله. لاکتیگوار® یا همان ®BB-12 قابل استناد‏ترین بیفیدوباکتری پروبیوتیک جهان است که تا کنون در بیش از ۳۰۰ مطالعه علمی و ۱۳۰ مطالعه بالینی مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهش‌های علمی نشان داده ‏است که این باکتری هنگام عبور از دستگاه گوارش زنده می‏ماند و درنتیجه، بر افزایش تعداد و میزان اجابت مزاج و بهبود ویژگی های مدفوع مؤثر است.
 • لاکتیویا چه تأثیری بر بدن انسان دارد؟
  به دلیل اثرات سودمند ®BB-12 در تنظیم دستگاه گوارش، شرکت کاله این گونه از پروبیوتیک را در محصولات لبنی لاکتیویا استفاده کرده است. ®BB-12 به عنوان یک کشت خاص بیفیدو باکتر‏، نه تنها به خوبی به مخاط روده می‏چسبد و مقاومت بالایی در برابر صفرا و اسید معده دارد، بلکه باکتری‌های بیماری‌زای دستگاه گوارش را مهار کرده و از سازگاری خوبی نسبت به هیدرولاز نمک صفرا برخوردار است.
  مصرف روزانه لاکتیویا و گنجاندن آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، می تواند به طور طبیعی به تنظیم عملکرد دستگاه گوارش کمک کند، موجب تنظیم میکروبیوتای داخل روده شود و دفعات اجابت مزاج را افزایش ‏دهد. با توجه به خصوصیات ذکر شده، لاکتیویا به ویژه برای افراد مبتلا به یبوست سودمند است.
  البته باید توجه داشت که پروبیوتیک‏ها برای هماهنگ‏سازی و واکنش با ریز ارگانیسم‌های دستگاه گوارش به زمان کافی نیاز دارند و باید به طور روزانه و به مدت حداقل ۱۴ روز مصرف شوند تا اثربخشی آن در تنظیم عملکرد دستگاه گوارش مشاهده شود. همچنین نباید فراموش کرد که لاکتیویا تنها یک محصول غذایی است و خواص درمانی برای علاج بیماری‏های گوارشی ندارد
 • آیا مصرف لاکتیویا اثرات جانبی نیز به همراه دارد؟
  مطالعات بالینی انجام شده نشان می‏دهد نه تنها مصرف ®BB-12 کاملا اثربخش بوده بلکه مصرف مقادیر مازاد آن نیز هیچ گونه عارضه جانبی منفی در پی ‏ندارد.
 • لاکتیویا را به چه کسانی می‏توان توصیه کرد؟
  لاکتیویا برای همه کسانی که از خوردن ماست خوشمزه لذت می‏برند یا می‏خواهند به تنظیم دستگاه گوارش خود کمک کنند، فرآورده مناسبی‌ به شمار می‏آید. مصرف لاکتیویا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل، سبک و سالم، برای همه‌ افراد خانواده مناسب است.
 • آیا لاکتیویا برای کودکان مناسب است؟
  بله. لاکتیویا برای کودکان نیز مانند سایر اعضای خانواده سودمند است و می‏تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل برای آنان باشد. طبق مطالعات انجام شده، کودکان بالای دو سال که با بیماری زمینه‏ای خاصی درگیر نیستند، می‏توانند محصولات پروبیوتیک را به صورت روزانه مصرف کنند.
 • آیا لاکتیویا برای کسانی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، قابل استفاده است؟
  از آنجا که لاکتیویا یک محصول لبنی است، افرادی که نسبت به شیر و محصولات آن آلرژی یا مشکلات دیگری دارند، بهتر است پیش از مصرف آن با پزشک متخصص مشورت کنند.
 • آیا زنان در دوران بارداری یا شیردهی می‏توانند از لاکتیویا استفاده کنند؟
  لاکتیویا صرفاً یک محصول غذایی معمول و متداول است که می‏تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، توسط همه افراد خانواده مصرف شود. با این حال در خصوص هرگونه تصمیم مرتبط با بارداری یا شیردهی، توصیه می‏شود پیش از مصرف با پزشک متخصص مشورت شود.
 • آیا لاکتیویا از یبوست پیش‏گیری می‏کند؟
  بر اساس برخی مطالعات، تعداد دفعات اجابت مزاج در افراد مبتلا به یبوست، پس از ۱۴ روز مصرف روزانه ‏®BB-12، به طور قابل‌توجهی بهبود می‏یابد (109 CFU/day). با این وجود، لاکتیویا تنها یک محصول غذایی است و خواص درمانی یا پیش‏گیری و دارویی برای علاج بیماری‏های گوارشی ندارد. از این رو، توصیه می‏شود افرادی که در مورد سلامت دستگاه گوارش خود، نگرانی‏های جدی دارند، با پزشک متخصص مشورت کنند.
 • آیا لاکتیویا نوعی ملیّن محسوب می شود؟
  خیر. ملیّن ها داروهایی فرموله شده برای درمان یبوست هستند. اما لاکتیویا دارو نیست، بلکه صرفاً یک ماست نوشیدنی حاوی باکتری‏های طبیعی بیفیدوباکتر آنیمالیس لاکتیس یا ®BB-12 است که به تنظیم دستگاه گوارش کمک می‏کند.
 • آیا ممکن است مصرف لاکتیویا در افرادی با "فرآیند گوارش طبیعی"، منجر به بروز اسهال شود؟
  خیر. افرادی که از گوارش طبیعی برخوردارند، با مصرف لاکتیویا به اسهال مبتلا نخواهند شد. همچنین، طبق مطالعات بالینی انجام شده دریافت مقادیر مازاد ®BB-12 نیز در این گونه افراد هیچ گونه عارضه جانبی منفی در پی نداشته است.
 • آیا مصرف لاکتیویا برای افراد مبتلا به سندروم روده تحریک‏پذیر (IBS) مفید است؟
  لاکتیویا حاوی باکتری‏های فعالی است که می‏توانند در برقراری تعادل باکتریایی ‏روده انسان و تغییر این تعادل به سمت افزایش باکتری‌های مفید، مؤثر باشند. براساس برخی مطالعات انجام شده،BB-12® یا همان لاکتیگوار موجود در ماست نوشیدنی لاکتیویا، در کنترل علائم گوارشی برخی افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‏پذیر مفید واقع شده است.
 • آیا مصرف لاکتیویا برای افراد مبتلا به دیابت مناسب است؟
  افراد مبتلا به دیابت نیز می توانند با توجه به میزان معمول مصرف قند و کربوهیدرات خود، مانند سایر افراد، از لاکتیویا استفاده کنند.
 • لاکتیویا را به چه میزان و در چه زمانی از روز باید مصرف کرد؟
  توصیه می‏شود لاکتیویا حداقل ۱۰۰ گرم در هرروز و به مدت ۱۴روز مصرف شود. طبق مطالعات بالینی انجام شده بر محصولات لبنی حاوی ®BB-12، می‏توان لاکتیویا را در هر زمانی از روز مصرف کرد. اما بهترین زمان برای مصرف این محصول، همراه وعده های اصلی یا پس از صرف غذا (با معده پر) است.
 • میزان چربی موجود در لاکتیویا به چه مقدار است؟
  هر صد گرم لاکتیویا، حاوی ۳ گرم چربی است.
 • لاکتیویا را از کجا می‏توان تهیه کرد؟
  . همچنین به منظور آگاهی از چگونگی عرضه محصولات لاکتیویا، می‏توان به وب سایت آن به نشانیwww.lactivia.com مراجعه کرد.
 • لاکتیویا حاوی چه منابع غذایی است؟
  مواد غذایی موجود در ۱۰۰ گرم لاکتیویا (ارزش روزانه بر اساس رژیم غذایی ۲۰۰۰ کیلوکالری )
  اطلاعات ارزش غذایی در ۱۰۰ میلیلیتر
  انرژی (کیلوکالری) ۵۹
  چربی (گرم) ۳
  کربوهیدرات (گرم) ۴/۲
  پروتئین (گرم) ۳/۲
  کلسیم (میلی‏گرم) ۱۲۰
  فسفر (میلی‏گرم) ۹۰
  سدیم (میلی‏گرم) ۴۰
  پتاسیم (میلی‏گرم) ۱۴۳
  مواد غذایی موجود در ۱۰۰ گرم لاکتیویا (ارزش روزانه بر اساس رژیم غذایی ۲۰۰۰ کیلوکالری )
  اطلاعات ارزش غذایی در ۱۰۰ میلیلیتر
  انرژی (کیلوکالری) ۵۹
  چربی (گرم) ۳
  کربوهیدرات (گرم) ۴/۲
  پروتئین (گرم) ۳/۲
  کلسیم (میلی‏گرم) ۱۲۰
  فسفر (میلی‏گرم) ۹۰
  سدیم (میلی‏گرم) ۴۰
  پتاسیم (میلی‏گرم) ۱۴۳

نقل قول پزشکان

نسخه لاکتیویا به بیماران و بازدید کنندگان، پرسش است که به شرح زیر است مهم ترین هستند:

دکتر خسرونیا

BB-12
تاکنون مطالعات کامل و گسترده ای برBB-12® انجام گرفته است، این مطالعات نشان می‌دهند کهB-12® نه تنها به تعداد کافی و به صورت زنده به روده می رسد؛ بلکه با افزایش حرکات روده، تکرر اجابت مزاج را نیز بهبود می بخشد.

لاکتیویا
استرس و عادت های بد غذایی مشکلات گوارشی را تشدید می کند. لاکتیویا در کنار یک رژیم غذایی متعادل می تواند به عنوان یک محصول لبنی حاوی مقادیر مناسب چربی و کلسیم کافی، سلامت را به سبک زندگی مردم بازگرداند و به طور ویژه سلامت گوارشی را بهبود بخشد.

دکتر حاجی فرجی

پروبیوتیک
بر اساس مطالعات انجام شده، ماست حاوی پروبیوتیک BB-12® نه تنها با تنظیم حرکات روزانه روده به طور معنی داری این حرکات طبیعی را افزایش می دهد بلکه بر تعداد روزهایی که روده ها حرکات طبیعی دارند نیز می افزاید.

BB-12
اغلب افراد سعی می‌کنند با کمک درمان های خانگی مانند مصرف ماست، مشکلات گوارشی خود را بهبود بخشند. کارآزمایی های بالینی نشان می‌دهند مصرف ماست حاوی پروبیوتیک از جمله BB-12® نسبت به دیگر ماست های عادی بر بهبود یبوست تأثیر بیشتری دارد.

دکتر تاج آبادی

پروبیوتیک
در کارآزمایی‏های بالینی متعدد ثابت شده است که پروبیوتیک‏ها هنگام رسیدن به روده‏ها زنده می‌مانند و دریافت مقادیر مازاد این باکتری پروبیوتیک، هیچ‏گونه عارضه جانبی یا گوارشی به همراه ندارد.

لاکتیویا
با توجه به اینکه محصول لاکتیویا حاوی مقادیر کافی پروبیوتیک است، می‌تواند با رساندن مقادیر کافی از باکتری های مفید به روده، راه حلی طبیعی و مناسب برای حل مشکل بیماران درگیر با یبوست باشد.

دکتر واحدی

پروبیوتیک
پروبیوتیک‏ها در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر؛ به‌طورکلی و به‌ویژه در مواردی با علامت غالب اسهال و نفخ، اثرات مفیدی دارد. همچنین برای بیماران مبتلا به اسم و آلرژی و در بیمارانی که به دنبال مصرف آنتی بیوتیک دچار اسهال شده اند و در بیماران مبتلا به کبد چرب نیز اثرات مفیدی داشته است.

BB-12
BB-12® فعالیت تخمیری مناسبی همراه با پایداری خوب در محیط اسیدی و صفراوی دارد. نه‌تنها اثرات جانبی نامناسب و طعم بدی ایجاد نمی کند، بلکه مانند سایر پروبیوتیک ها اثرات مفیدی بر سلامت دستگاه گوارش، اسهال، یبوست و نفخ دارد.