پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک‏ها میکروارگانیسم‏های خوراکی هستند که مصرف آنها برای سلامتی انسان مفید است. کلمه پروبیوتیک، در اصل ریشه ای یونانی دارد و از پیشوند لاتین "پرو" به معنی "برای" و کلمه یونانی "بایوس" به معنی "زندگی" ترکیب شده است. این واژه در سال ۱۹۰۷ توسط برنده جایزه نوبل " الی مچنیکوف‏" پیشنهاد شد.

بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد(FAO) :
«پروبیوتیک‏ها میکروارگانیسم‏های زنده‏ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می‏شود»
بر این اساس، باکتری‏های پروبیوتیک موجود در محصولات خوراکی، نه تنها باید دارای مشخصه‏های عملکردی و سودمند برای سلامتی انسان باشند بلکه از قابلیت ماندگاری در دستگاه گوارش نیز برخوردار باشند. این ویژگی‏ها شامل رشد و بقای ارگانیسم‏ها در روند تولید محصول، نگهداری و پس از مصرف حین انتقال از معده به روده است. در افراد سالم، مصرف محصولات پروبیوتیک حاوی باکتری‏های مفید مانند بیفیدو باکتر‏ها و لاکتوباسیل‏ها می‏تواند اثرات مثبتی بر سلامت انسان به همراه داشته باشد. پروبیوتیک‏ها در حفظ تعادل و ثبات میکروبیوتای روده نقشی کلیدی دارند؛ میکروبیوتا به عملکردهای گوارشی ازجمله تنظیم زمان انتقال مواد غذایی، عادات روده‏ای، کنترل فراهمی‏زیستی (Bioavailability) مواد مغذی و تنظیم کارکرد سیستم ایمنی دستگاه گوارش کمک می‏کنند.

پروبیوتیک‏ها همچنین قادرند اختلالات میکروبیوتای روده، پس از درمان آنتی‏بیوتیکی را به حداقل برسانند. از طرفی بهبود میکروبیوتای روده را می‏توان از طریق سطوح افزایش‌یافته بیفیدو باکتر‏ها نسبت به لاکتوباسیل‏ها توصیف کرد که نتیجه این امر برقراری تعادل به سمت باکتری‏های مفید خواهد بود. مکمل‌های پروبیوتیک بر کارکرد سیستم ایمنی، بهبود سرطان، اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک، اسهال مسافرتی، آلرژی‌ها، عدم تحمل لاکتوز، بهبود فشار خون، کلسترول افزایش یافته خون و تولید ویتامین در بدن، اثر مثبت می گذارند.
"همراهی میکروب‏های روده با غذا، سبب تغییر فلورمیکروبی موجود در بدن می‏شود و درنتیجه میکروب‏های مفید جایگزین میکروب‏های مضر خواهند شد."
دوز پروبیوتیک مصرف شده عامل مهمی است که بر تراکم میکروارگانیسم موجود در بخش‏های مختلف دستگاه گوارش تأثیر می‏گذارد. در کانادا، اعلام مقدار سویه (strain) پروبیوتیک در یک واحد معین از مواد غذایی، الزامی است و ماده غذایی پروبیوتیک باید دست کم CFU109× 1 از یکی از باکتری‏های پروبیوتیک را دارا باشد.

لاکتیگوار

لاكتيگوار® نامى است كه شركت كاله به‌طور انحصارى به باكترى پروبیوتیک به نام بیفیدوباکتر آنیمالیس لاکتیس یا BB-12® اختصاص داده است. ماست نوشيدنى لاكتيويا تنها محصول لبنى حاوى لاكتيگوار® در ايران است. لاكتيگوار® يا همان BB-12®، مستندترين بيفيدوباكترى پروبيوتيك جهان است كه تاكنون در بيش از ۳۰۰ مطالعه علمى و ۱۳۰ مطالعه بالينى موردبررسى قرار گرفته است. پژوهش‏هاى علمى نشان داده است كه اين باكترى فعالانه منجر به بهبود گوارش می‌شود‏. این باکتری هنگام عبور از دستگاه گوارش زنده می‏ماند و درنتيجه، بر افزايش تعداد و ميزان اجابت مزاج و بهبود ويژگى‏هاى مدفوع مؤثر است.

مقایسه، دوغ یا نوشیدنی لاکتیویا؟!

دوغ یا نوشیدنی لاکتیویا؟

ماست نوشیدنی لاکتیویا محصول جدید شرکت کاله است که می‌تواند همان نقش دوغ را با تأثیرگذاری و سودمندی بیشتر ایفا کند، مزایای مصرف ماست‌نوشیدنی لاکتیویا و تفاوت آن با دوغ در پنج بخش مقایسه شده است :

 • ۱

  کلسیم بیشتر دریافت کنید

  دوغ نوشیدنی سنتی ایرانی است که از رقیق کردن ماست با آب و افزودن نمک و سبزی‌های معطر تهیه می‌شود. درواقع، هنگام تهیه دوغ، نصف لیوان ماست به یک لیوان دوغ تبدیل می‏شود. درنتیجه با رقیق شدن ماست کلیه املاح و مواد مغذی آن نیز کاهش می‏یابد. درحالی‌که لاکتیویا نوعی ماست نوشیدنی است که با رقیق کردن ماست حاصل نشده است؛ بنابراین لاکتیویا در حجم مساوی به اندازه شیر و ماست، از پروتئین، کلسیم و املاح معدنی برخوردار است. شما با نوشیدن لاکتیویا به‌جای دوغ می‏توانید مقدار بیشتری کلسیم و پروتئین دریافت کنید.

 • ۲

  مشکل عدم تحمل لاکتوز

  لاکتوز، قند موجود در شیر است که در روده به کمک آنزیم لاکتاز، شکسته و هضم می‏شود. در بسیاری از افراد، این آنزیم پس از دوران نوزادی غیرفعال شده و درنتیجه فرد پس از خوردن شیر و محصولات لبنی قادر به هضم لاکتوز نخواهد بود؛ بنابراین با نفخ، دل‌پیچه و دردهای شکمی مواجه می‏شود. مجموعه این ناراحتی‏های گوارشی باعث می‏شود که فرد مصرف لبنیات را متوقف کند و در درازمدت با عوارض ناشی از عدم مصرف لبنیات مواجه شود. عدم تحمل لاکتوز از کمبود آنزیم لاکتاز در سلول‏های روده و درنتیجه توقف هضم لاکتوز یا قند شیر ناشی می‏شود. در نبود آنزیم لاکتاز، باکتری‏های پروبیوتیک قادر به شکستن قند لاکتوز بوده و درنتیجه مشکل عدم تحمل لاکتوز را به آسانی و به روشی طبیعی برطرف می‏کند. دوغ فاقد باکتری‏های پروبیوتیک است و برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز کاربردی ندارد، اما ماست‌نوشیدنی لاکتیویا حاوی مقدار مناسبی از باکتری پروبیوتیک لاکتیگوار® است و افرادی که با مشکل عدم تحمل لاکتوز مواجه هستند، می‏توانند با خیال راحت و بدون ترس از عوارضی مانند نفخ، دل‌درد و ناراحتی‏های گوارشی، از لبنیات پروبیوتیک مانند لاکتیویا استفاده کنند و با اطمینان از دریافت کافی لبنیات، سلامت خود را تضمین کنند.

 • ۳

  ایمنی در برابر آلودگی هوا

  همه ساکنان کلان‌شهرها، به‌طور روزمره با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند. یکی از آلاینده‏های مهم و عمده هوا که از دود اتومبیل‏ها حاصل می‏شود، سرب است. این ماده‏ سمی می‏تواند از طریق مجاری تنفسی و گوارشی به‌راحتی وارد بدن شود. علائم ناشی از مسمومیت با سرب شامل درد شکم، خستگی و عدم تمرکز، کم‌‌خونی، اختلالات عصبی، سردرد، بی‏خوابی، افسردگی و آسیب‏‌های کلیوی است. یکی از راه‏حل‏های مناسب برای محافظت از بدن در برابر آلودگی هوا، استفاده از لبنیات است. لبنیات حاوی مقدار قابل‌توجهی کلسیم است که مانع از جذب سرب در روده می‏شود و درنتیجه بدن را در مقابل مسمومیت با سرب و آسیب‏های ناشی از آن محافظت می‏کند. ماست نوشیدنی لاکتیویا نسبت به دوغ، از کلسیم بیشتری برخوردار است، بنابراین ایمنی بیشتری نیز در مقابل آلودگی هوا فراهم می‏کند.

 • ۴

  پایان یبوست

  دوغ سنتی در حقیقت، همان ماست رقیق‌شده است و دارای باکتری‏های پروبیوتیک نیست، درحالی‌که لاکتیویا یک نوشیدنی لبنی حاوی باکتری پروبیوتیک لاکتیگوار® است. لاکتیگوار® نه تنها به‌خوبی به مخاط روده می‏چسبد و مقاومت بالایی در برابر صفرا و اسید معده دارد، بلکه باکتری‌های بیماری‌زای دستگاه گوارش را نیز مهار می‏کند. مصرف روزانه لاکتیویا و گنجاندن آن به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، می­تواند به‌طور طبیعی به تنظیم عملکرد دستگاه گوارش کمک کند. با توجه به این خصوصیات، لاکتیویا، به‌ویژه برای افراد مبتلا به یبوست، سودمند است؛ بنابراین برای برخورداری از منافع مصرف پروبیوتیک‏ها، از جمله تنظیم فعالیت دستگاه گوارش و رفع مشکل یبوست، بهتر است مصرف روزانه ماست نوشیدنی لاکتیویا را جایگزین دوغ کنید.

 • ۵

  جبران ضرر آنتی‌بیوتیک‌ها

  هرچند استفاده از آنتی‏بیوتیک‌ها در شرایط خطرناکی مانند بروز عفونت‏های گوناگون، بسیار مؤثر بوده و شاید تنها راه‏حل ممکن باشد، اما امروزه مصرف بی‏رویه آنتی‌بیوتیک‏ها به مشکلی فراگیر تبدیل شده است. مصرف زیاد آنتی‏بیوتیک، مقاومت آنتی‏بیوتیکی ایجاد می‌کند و پس از مدتی باکتری‏ها، مقاوم می‌شوند و با هیچ آنتی‏بیوتیکی از بین نخواهند رفت. از سوی دیگر، آنتی‏بیوتیک‏ها حتی در یک دوره مصرف، نه تنها باکتری‏های مضر، بلکه بخشی از باکتری‏های مفید ساکن روده را نیز از بین می‏برند. باکتری‌های مفید ساکن روده، نه تنها به ساخت برخی ویتامین‏ها، مانند ویتامینK و بیوتین کمک می‏کنند، بلکه در تنظیم حرکات روده، سلامت گوارشی و پیش‏گیری از بروز یبوست نیز مؤثر هستند؛ بنابراین بهتر است پس از مصرف یک دوره آنتی‏بیوتیک، از پروبیوتیک‏ها برای جایگزینی باکتری‏های مفید کمک بگیرید. دوغ سنتی فاقد باکتری‏های پروبیوتیک است، اما ماست نوشیدنی لاکتیویا مقدار مناسبی از باکتری پروبیوتیک مفیدی در اختیار شما می‏گذارد؛ شما را از عوارض منفی گوارشی مصرف آنتی‏بیوتیک می‏رهاند و سلامت را به دستگاه گوارش شما بازمی‏گرداند.